Historie

Dechová hudba Táboranka je složena z muzikantů sousedních obcí a měst v Podkrkonoší kolem obce Košťálov, kde je v současnosti také její zázemí. Této oblasti vévodí hora Tábor, podle které jsme naši kapelu kolem roku 2000 pojmenovali - TÁBORANKA. V našem kraji nejsou dechové soubory tak četně rozšířené jako v krajích moravských. Těžko bychom dali dohromady dechovku a nebo dokonce i dvě z muzikantů v jedné vesnici. Ale ti, kteří v Táborance hrají, hrají s chutí, s láskou a s radostí...

Dechový soubor Táboranka má svůj původ v dechové hudbě z Nové Vsi nad Popelkou, která byla založena již roku 1920. Kdysi platilo, že byla dechovka snad v každé vesnici.. Postupem času se v kapele vystřídalo nepočítaně členů, ale i několik kapelníků. Původního Václava Mizeru vystřídal Josef Čapek, pak Josef Mizera a Vladislav Ševců – dlouholetý basista. Ten v červenci 1999 při svých 75. narozeninách předal vedení kapely hráči na křídlovku a zpěvákovi RNDr. Jiřímu Jínovi, který vede kapelu dosud.

Naše dechovka má 16-20 členů a je takovým náborovým prostředím pro začínající muzikanty. Základem Táboranky se stal muzikantský rod Jínových. Na počátku stál hráč první křídlovky Miroslav Jína z Libštátu. Jeho syn - kapelník Jiří Jína (křídlovka, zpěv) přivedl své syny - Vojtu (trubka obligátka), Hynka (zpěv, trubka, trombon), na bicí dnes drží kapelu Tonda Jína. Na klarinet hraje další vnuk Miroslava Jíny – Míra Jína z Rokytnice. Jsme jediná kapela, která má svou vlastní mažoretku, kterou je Johanka Jínová.

Kapela stále omlazuje, na posty starších nastupují mladí kluci ze ZUŠ a konzervatoří. Ozvučení kapely zajišťuje Milda Brož na naši vlastní kvalitní aparaturu. S Táborankou zpívají od jejího vzniku Vlaďka Jínová a Jana Jírová. Mužské hlasy jsou zastoupeny kapelníkem Jirkou, jeho syny Hynkem a Tondou, rádi si zazpívají i naši další muzikanti Karel Stříbrný, Vojta Závěrka nebo Daniel Bismiler. Na vystoupeních dáváme prostor i zájemcům z publika (Zdena Stříbrná, Bára Jínová, a další).

Mladé tváře muzikantů v modrofialových vestách přitahují fanoušky všech věkových kategorií. Zpěvačky se snaží oblékat pestře, kapelník Jirka zajišťuje stále nový přísun skladeb. Průběžná modernizace kapely stále probíhá i v oblasti vybavení - bezdrátové mikrofony pro zpěváky i jednotlivé muzikanty, mix, zesilovače, reprobedny, .... Naši činnost dokumentujeme kvantem fotografií, které si můžete prohlédnout na našich internetových stránkách. Sestavujeme přehledné fotoknihy. Svá vystoupení si také sami moderujeme. Rádi a poměrně často také spolupracujeme se známými osobnostmi (Karel Hegner, Jiří Škvára, Josef Zíma, Jiří Helán, Michaela Dolinová, Pavlína Filipovská, ...)

Hrajeme na různých slavnostech do pochodu, ale i k poslechu a tanci, oslavy výročí založení organizací a spolků - hasiči, sportovci, školy, sjezdy rodáků, pálení čarodějnic, odpoledne pro důchodce, nedělní odpoledne na náměstích či v zámeckých parcích, posvícení, přehlídky dechových hudeb, promenádní koncerty pro lázeňské hosty. Vystupovali jsme i v rakouském Sattledtu, v Sazka Areně Praha (2007), na Kubešově Soběslavi (2008, 2011), v červnu 2009 jsme se zúčastnili na pražském výstavišti Mistrovství Evropy dechových hudeb a festivalu "Hraj, kapelo, hraj", v roce 2010 jsme reprezentovali náš kraj ve finále Zlaté křídlovky v Hodoníně. Každé září v letech 2010, 2011 a 2013 jsme vždy po celý týden koncertovali na slunečném pobřeží Chorvatska. Obecenstvem nám byli hosté z celé Evropy ubytovaní v hotelích na Makarské riviéře.

Od prosince roku 2000 jsme zahájili tradici úspěšných vánočních koncertů v kostelích a na náměstích po okolí. Přidali jsme ale také zahraniční vystoupení - například v polské Karpaczi.... K naší činnosti patří také smuteční obřady zemřelým. Ročně odehrajeme přibližně padesát veřejných vystoupení všeho druhu.

Od roku 2003 společně s SDH a OÚ Košťálov pořádáme PŘEHLÍDKY DECHOVÝCH HUDEB V KOŠŤÁLOVĚ. Vedle dechových souborů z okolí každoročně zveme i známé osobnosti a profesionální kapely.

V našem repertoáru najdete známé pochody, polky a valčíky "klasiků české lidovky" (Kmoch, Vacek, Vejvoda, Bláha, Poncar, Hotový, Borovička, Fuka, Kubeš, viz. repertoár). Hrajeme však i písně současných českých a moravských autorů (Josef Vejvoda, Vlasta Dvořák, Ada Doško, Jan Lipold, Antonín Pecha, Josef Konečný, Blahoslav Smišovský, František Kotásek, František a Václav Maňas, František Brhel, Jiří Vrána, Miroslav Kolstrunk jun). Snažíme se pružně reagovat na to, co se právě hraje v televizních a radiových dechovkových pořadech. Vybíráme ale jednoduše skladby, co se nám líbí. Písničky, jejichž notový zápis se nám nepodaří sehnat a chceme je nacvičit, napíše a zaranžuje pro celý dechový orchestr pohotově náš kapelník Jirka Jína se syny. Sem patří např. Eldorádo, Švihák lázeňský, Jak mám spát, Ššš, Koukej, se mnou si píseň broukej, Mississippi, Zlaté střevíčky, Včera neděle byla, Bílá orchidej, Lemon Tree, a další. Společně jsou také autory muziky ke skladbám, které pro Táboranku otextoval Miloň Čepelka - Když nám hraje Táboranka, Zelený rozmarýn, Ty jsi pro mě. Největším hitem roku 2010 se v našem podání stala skladba California, kterou jsme nahráli na naše 2. CD.

TÁBORANKA nahrála prozatím 3 CD – ve studiu Českého rozhlasu v Praze-Karlíně, pod hlavičkou vydavatelství Ladislava Kubeše. Ve všech případech za mixážní pult zasedl Karel Fisl a hudební režii vedl Milan Wolf. Máme vydaných několik DVD a natočili jsme pořady pro různé televizní stanice (TV NOVA - VÍKEND, ČT Brno - Za našima humny, TV Šlágr, ...)

Naše CD jsou obohacena o barevné knížky fotografií a plakát celé kapely ve formátu A3. Text na obal druhého CD nám napsal pan Miloň Čepelka:

„Malé svědectví: S Táborankou jsem se prvně potkal na Kubešově Soběslavi, kde mě mile překvapila, že do svého vystoupení zařadila Grundovu a moji polku V hospodě U Čerta. Pak jsem se s manželi Jínovými viděl při hostování našeho Divadla Járy Cimrmana v Semilech. Když mě tam požádali, zda bych nenapsal text kapele přímo na tělo a zda by to mohl být dialog mezi zpěváky obou pohlaví a v rytmu polky, řekl jsem už vás znám, zkusím to. Ale navrhl jsem, aby hudbu složili v kapele sami, oni přece nejlépe sami sebe a své možnosti znají. Tak přišla na svět titulní písnička nového alba, která by se snad mohla stát ke koncertům Táboranky něčím jako znělkou. Samozřejmě jen, když se bude líbit a jestli ji fandové kapely přijmou za svou, to se nedá zajistit předem. A tak posuďte sami a rozhodněte. Já však určitě a rád přeju Táborance mnoho zdaru a širokou posluchačskou přízeň.”
-- Miloň Čepelka

V naší činnosti nás kromě „běžných“ fanoušků morálně i materiálně podporují naši přátelé a sponzoři – rodina Stříbrných z Radimi, jídelním servisem Staša Havlíčková z Libštátu, Tiskárna GLOS ze Semil, Obec Košťálov a další obce z okolí přispívající na naši činnost – kterým za vše co nejsrdečněji děkujeme.

Pravidelně zkoušíme, hrajeme a zpíváme pro radost z muziky, kterou bychom rádi předali i dalším mladším generacím. Rádi bychom, aby tento hudební žánr i v našem kraji zůstal zachován a neupadl v zapomenutí. Věříme, že nejen naše vlastní děti budou v tomto započatém úsilí pokračovat.

Mnoho zdraví a pohody všem příznivcům dechové hudby přeje TÁBORANKA, dechová hudba z Lomnicka, okres Semily.

25.12.2015, Vlaďka, Jirka a Hynek Jínovi